Īstenojot probācijas klientu uzraudzības procesu viens no efektīvākajiem darba instrumentiem ir probācijas programmas, kuru piemērošana ir atkarīga no probācijas klienta risku un vajadzību novērtējuma un ir cieši saistīta ar probācijas klienta dzīves aktualitātēm. Dalība probācijas programmā ir viens no pienākumiem, kuru probācijas klientam var noteikt Valsts probācijas dienesta amatpersonas. Probācijas programmu pamatmērķis ir veicināt probācijas klientu domāšanas, attieksmes un uzvedības maiņu, lai viņi spētu veiksmīgi integrēties sabiedrībā un ievērot sabiedrībā vispārpieņemtās normas un likumus.
Probācijas programmas īstenošana ir secīgs process – parasti tā ir viena klātienes nodarbība nedēļā, kas ilgst aptuveni divas līdz trīs stundas. Probācijas programmu ilgums ir atšķirīgs – sākot no trīs līdz deviņiem mēnešiem. Dažās probācijas programmās atšķiras darba intensitāte – sākumā nodarbības var būt vairākas dienas nedēļā, bet pēc tam viena nodarbība vienu reizi nedēļā. Probācijas klientam var tik piemērota viena probācijas programma vai vairākas, tas ir atkarīgs no probācijas klienta riska un vajadzību novērtējuma. Ja probācijas klientam piemērotas vairākas probācijas programmas, tās nekad neīsteno vienlaicīgi, bet gan vienu pēc otras.
Probācijas programmas ir izstrādātas balstoties uz psiholoģijas un sociālo zinātņu pētījumu bāzes, un tās īsteno speciāli sagatavoti Valsts probācijas dienesta speciālisti.