Izvērtēšanas ziņojumus Valsts probācijas dienests sagatavo pēc tiesas, prokurora vai brīvības atņemšanas iestādes administrācijas pieprasījuma. (Valsts probācijas dienesta likums, 15. pants.)
Izvērtēšanas ziņojuma mērķis ir noteikts Valsts probācijas dienesta likumā:
- sniegt vispusīgu, objektīvu informāciju, uz kuras pamata tiks izlemts jautājums par probācijas klientam nosakāmo sodu vai pienākumiem uzraudzības ietvaros, ņemot vērā viņa domāšanas veidu, uzvedību, attieksmi un noziedzīga nodarījuma izdarīšanu veicinošos sociālos apstākļus,
- sniegt informāciju par aizskarto cietušā tiesību vai likumisko interešu atjaunošanu vai tās iespēju.
Izvērtēšanas ziņojuma sagatavošanas kārtību, tajā iekļaujamās informācijas apjomu un sniegšanas kārtību nosaka Ministru kabineta 2011. gada 5. aprīļa noteikumi Nr. 271 "Noteikumi par izvērtēšanas ziņojumā iekļaujamās informācijas apjomu un tā sastādīšanas un sniegšanas kārtību".
Izvērtēšanas ziņojumā tiek iekļauta informācija par:
- noziedzīgo nodarījumu, par kuru probācijas klients tiek apsūdzēts vai ir notiesāts;
- probācijas klienta ģimenes dzīves vēsturi un sociālajiem apstākļiem dzīvesvietā;
- probācijas klienta nodarbinātības vēsturi, ienākumiem, finanšu vadību un izglītību;
- probācijas klienta draugiem, paziņu loku, interesēm, vaļaspriekiem un brīvā laika nodarbēm;
- probācijas klienta uzvedību, emocionālo stabilitāti;
- probācijas klienta fizisko un garīgo veselību, alkohola, psihotropo un toksisko vielu lietošanu vai procesu atkarībām;
- probācijas klienta iepriekšējiem likumpārkāpumiem un sodu izpildes gaitu;
- iepriekš minēto faktoru ietekmi uz jauna noziedzīga nodarījuma izdarīšanas iespējamību;
- cietušā aizskartajām tiesībām vai likumiskajām interesēm un to atjaunošanu vai tās iespēju;
- dienesta viedokli par probācijas klientam nosakāmo sodu vai nosacītu pirms termiņa atbrīvošanu no soda izciešanas un uzraudzības pienākumiem.
Izvērtēšanas ziņojuma sagatavošanas procesā, lai izvērtēšanas ziņojumā iekļautā informācija būtu vispusīga un objektīva, sagatavotājs apzina plašu informācijas sniedzēju loku: probācijas klienta ģimenes locekļus, draugus, darba devēju, izglītības iestāžu pārstāvjus, cietušos utt., kā arī tiek pieprasīta informācija no iestādēm: policijas, sociāliem dienestiem, bāriņtiesām, ārstniecības iestādēm u.c. Individuālās pārrunas ar visām personām, izņemot cietušos un iestādes, notiek ar probācijas klienta atļauju.
Sagatavojot izvērtēšanas ziņojumu par nepilngadīgo probācijas klientu izvērtēšanas ziņojuma sagatavošanas procesā aktīvi tiek iesaistīts nepilngadīgā probācijas klienta likumiskais pārstāvis – individuālas pārrunas veic likumiskā pārstāvja klātbūtnē.
Izvērtēšanas ziņojuma mērķis nepārprotami paredz, ka izvērtēšanas ziņojumu var sagatavot tikai gadījumos, kad ir veiktas individuālas pārrunas ar probācijas klientu. Nav iespējams sniegt objektīvu, vispusīgu informāciju, uz kuras pamata tiks izlemts jautājums par probācijas klientam nosākamo sodu vai pienākumiem uzraudzības ietvaros, neņemot vērā viņa domāšanas veidu, uzvedību, attieksmi, ko vērtēt var tikai pēc individuālām pārrunām ar probācijas klientu.
Izvērtēšanas ziņojumā tiek akcentēts cietušā aizskarto tiesību vai interešu atjaunošanas iespēju jautājums. Gadījumos, kad tikšanās ar cietušo ir iespējama, izvērtēšanas ziņojuma sagatavotājs apkopo informāciju par aizskarto cietušā tiesību vai likumisko interešu atjaunošanu vai tās iespēju un informācija tiek iekļauta izvērtēšanas ziņojumā.
INFORMĀCIJA PROKURORAM UN TIESAI
Saskaņā ar Kriminālprocesa likuma 39.panta pirmās daļas 6.1 un 6.2 punktiem prokuroram kā procesa virzītājam ir pienākums pieprasīt no Valsts probācijas dienesta izvērtēšanas ziņojumu par personu, kura apsūdzēta noziedzīga nodarījuma izdarīšanā pret tikumību un dzimumneaizskaramību, kā arī par nepilngadīgo, kurš apsūdzēts noziedzīga nodarījuma izdarīšanā. Pārējos gadījumos izvērtēšanas ziņojuma pieprasīšana no Valsts probācijas dienesta ir tiesas un prokurora tiesības.
Lai veicinātu efektīvu komunikāciju starp Valsts probācijas dienestu un prokuroriem un nodrošinātu efektīvāku izvērtēšanas ziņojuma sagatavošanas laika izmantošanu, tajā skaitā prokuroru laika resursu izmantošanu un savlaicīgu izvērtēšanas ziņojuma sagatavošanas uzsākšanu, pieprasot Valsts probācijas dienestam sagatavot izvērtēšanas ziņojumu par apsūdzēto, ir vēlams pieprasījumā iekļaut:
1) atļauju Valsts probācijas dienesta amatpersonām tikties ar apsūdzēto, kuram piemērots drošības līdzeklis – apcietinājums,
2) noziedzīgā nodarījuma, kura izdarīšanā persona ir apsūdzēta, aprakstu, kas ietver ziņas par noziedzīgā nodarījuma izdarīšanas laiku un vietu, cietušā vecumu un saistību ar apsūdzēto (radinieks vai svešinieks, paziņa u.tml.), vardarbības pielietojumu, informāciju par to, vai noziedzīgais nodarījums ir veikts apreibinošo vielu ietekmē u.c. būtisku informāciju.
3) sniegt informāciju par cietušā vārdu un uzvārdu vai ietvert norādi par to, ka tikšanās ar cietušo nav vēlama.
Izvērtēšanas ziņojuma sagatavošanas termiņš saskaņā ar Ministru kabineta 2011. gada 5.aprīļa noteikumiem Nr.271 “Noteikumi par izvērtēšanas ziņojumā iekļaujamās informācijas apjomu un tā sastādīšanas un sniegšanas kārtību” ir 15 darbdienas vai cits izvērtēšanas ziņojuma pieprasītāja norādītais termiņš. Ja tiesa vai prokurors pieprasa sastādīt izvērtēšanas ziņojumu par 15 darbdienām īsākā laikā, VPD izvērtē, vai šādā termiņā var iegūt izvērtēšanas ziņojumam nepieciešamo informāciju.