Vardarbīgus noziegumus izdarījušo klientu resocializācija ir būtisks sabiedrības drošības veicināšanas un noziedzības mazināšanas aspekts. Efektīvi atbalsta mehānismi un mērķtiecīgas programmas palīdz samazināt atkārtotu noziedzību un sekmēt probācijas klientu reintegrāciju sabiedrībā. 

Saskaņā ar Valsts probācijas dienesta (turpmāk – Dienests) datiem, 2023. gadā 19,7% no uzraudzībā esošajiem klientiem bija izdarījuši kādu no vardarbīgiem noziedzīgiem nodarījumiem. Lai gan Dienestā tiek īstenotas vairākas resocializācijas programmas, kas vērstas uz vardarbības mazināšanu un ar to saistīto uzvedības korekciju, pašreizējās programmas neaptver visas vardarbīgu noziegumu izdarītāju vajadzības. Efektīvas un mērķtiecīgas programmas trūkums ierobežo iespēju nodrošināt individuāli pielāgotu pieeju šai klientu grupai. 

Lai uzlabotu resocializācijas procesu, 2024. gadā Eiropas Sociālā fonda projekta Nr. 4.3.4.6./1/23/I/001 “Atbalsts probācijas klientu resocializācijā” ietvaros tika izstrādāts ziņojums “Izpēte par resocializācijas programmas izstrādi vardarbīgus noziegumus izdarījušiem probācijas klientiem: situācijas analīze un starptautiskās pieredzes apkopojums”. Tā mērķis bija izstrādāt rekomendācijas jaunas, sabiedrībā īstenojamas resocializācijas programmas ieviešanai, kas būtu piemērota tieši vardarbīgu noziegumu izdarītājiem. 

Ziņojuma ietvaros sākotnēji tika apkopota un analizēta literatūra un zinātniskie pētījumi, lai skaidrotu pētāmās tēmas teorētisko ietvaru – izprastu vardarbības jēdzienu, nošķirot un skaidrojot ar to saistītos, bet atšķirīgos jēdzienus – dusmas, agresiju, patoloģisku agresiju un vardarbību. Tālāk tika aprakstīta Dienesta esošā situācijā darbā ar vardarbīgus noziegumus veikušiem klientiem, un apkopoti statistikas dati, iekļaujot tendences un būtiskos aspektus, kas raksturo šos klientus un viņu veiktos pārkāpumus. Atsaucoties uz mūsu aicinājumu un pateicoties Eiropas probācijas konfederācijas (turpmāk - CEP) atbalstam, tika iegūts ieskats dažādu valstu programmās, kas paredzētas darbam ar klientiem, kas veikuši vardarbīgus noziegumus. Tas ļāva ne tikai veidot būtisku priekšstatu par šo programmu pieejām un metodēm, bet arī atsevišķos gadījumos padziļināti izprast to darbību, tieši sazinoties ar konkrēto programmu pārstāvjiem. Papildus tam tika apkopota un analizēta literatūra un zinātniskie pētījumi par pieejamajām resocializācijas programmām pasaulē, kas paredzētas vardarbīgus noziegumus izdarījušām personām, tādējādi nodrošinot plašāku izpratni un zinātniski pamatotu skatījumu uz efektīvākajām pieejām šajā jomā. 

Analizējot vardarbīgu noziegumu izdarītājiem paredzētās resocializācijas programmas, ziņojumā tika secināts, ka pārsvarā resocializācijas darbu ar šiem klientiem iedala trīs posmos: sagatavošanās, dinamisko riska faktoru pārveidošana un stratēģiju izstrāde veiksmīgai integrācijai sabiedrībā. Kopā šie trīs posmi veido visaptverošu un holistisku pieeju, kas ne tikai sniedz atbalstu likumpārkāpējiem, palīdzot tiem efektīvāk pārvaldīt savus vardarbīgos impulsus un samazināt recidīva risku, bet arī sekmē ilgstošu pozitīvu pārmaiņu ieviešanu viņu dzīvē. Ņemot vērā, ka lielākoties katra valsts pielāgo resocializācijas darbu savam tiesiskajam un kultūras kontekstam, ziņojumā tiek rekomendēts izstrādāt jaunu sabiedrībā īstenojamu resocializācijas programmu vardarbīgus noziegumus izdarījušiem probācijas klientiem Dienesta ietvaros, piesaistot kompetentus ekspertus. Šāda pieeja nodrošinātu programmas atbilstību Dienesta vajadzībām kā arī kultūras un tiesiskajam kontekstam.