Lai informētu sabiedrību par izlīguma iespējām, taisnīguma atjaunošanas principiem un veicinātu sabiedrības līdzdalību taisnīguma atjaunošanas procesos, Valsts probācijas dienests (VPD) jau 16. gadu organizē “Izlīguma nedēļu”.
Ik gadu Latvijā VPD to rīko starptautiskās "Atjaunojošā Taisnīguma nedēļas" (Restorative Justice Week) ietvaros. Šī gada “Izlīguma nedēļas” tēma – "Taisnīguma atjaunošana polarizētā pasaulē: iespējas un izaicinājumi".
Kas ir polarizācija un kā tā ietekmē mūsu ikdienu?
Galvenais polarizācijas aspekts ir cilvēka vēlme būt piederīgam kādai grupai. Cilvēks ik dienu socializējas gan lielās, gan mazās grupās, viņš veido jaunas attiecības, pārtrauc vecās. Šobrīd pasaule būtiski mainās un jebkuros pārmaiņu procesos notiek arvien lielāki un mazāki konflikti. Šajos procesos cilvēks mēdz apjukt no informācijas daudzuma un dažreiz izvēlas būt piederīgs kādai agresīvi noskaņotai grupai, jo pašam nav pilnīgas skaidrības par situāciju.
Polarizāciju veicinošie faktori:
- Vēlme piederēt un iederēties;
- Pārliecība “Vai esi ar mani, vai pret mani”;
- Cilvēka attieksme grupā, vai pati grupa kļūst ekstrēmāka un izaicinošāka;
- Vēlme izcelties, paužot skaļāku un kategoriskāku viedokli;
- Ja nav sava viedokļa, tad jāpieņem kādas noteiktas grupas viedoklis.
Izlīguma nedēļas ietvaros mēs vēlamies iesaistīt sabiedrību diskusijās par to, kā taisnīguma atjaunošanas pieejas var būt noderīgas tik dažādo konfliktu risināšanā. Izlīguma nedēļas pasākumos kopā ar valsts, pašvaldību iestādēm, nevalstiskā sektora pārstāvjiem un jauniešiem VPD speciālisti un brīvprātīgie runās par taisnīguma atjaunošanu, miera apļiem, notiks praktiskās darbnīcas, semināri, lekcijas, – to mērķis ir stiprināt solidaritāti, veicināt dialogu un iestāties par taisnīgumu.
Izlīguma nedēļas pasākumi tika īstenoti Eiropas Sociālā fonda projekta Nr. 4.3.4.6/1/23/I/001 "Atbalsts probācijas klientu resocializācijai" ietvaros.