Šonedēļ, no 22.novembra līdz 26.novembrim Valsts probācijas dienests (Dienests) rīkos vairākas aktivitātes pasākuma “Izlīguma nedēļas“ ietvaros.
Dienests kopš 2010.gada organizē pasākumu “Izlīguma nedēļa” un arī šogad tā būs iespēja runāt par konfliktu risināšanas iespējām. Izlīguma nedēļas ietvaros notiks vairāki pasākumi ekspertiem, brīvprātīgajiem un citiem interesentiem, kuros tiks skatītas iespējas, veidi kā plašāk un veiksmīgāk izmantot atjaunojošā taisnīguma metodi, risinot konfliktu starp cietušo un likumpārkāpēju, gadījumos, kad noziegums jau izdarīts.
Izlīguma process ir viena no Valsts probācijas dienesta funkcijām. Tā pamatā ir taisnīguma atjaunošanas pieeja. Šī pieeja paredz, ka kopā sanāk abas konfliktā iesaistītās puses - tie, kuri ir izdarījuši noziedzīgu nodarījumu un tie, kuri ir cietuši no šī noziedzīgā nodarījuma. Kopā tiek pārrunāts tas, kā viņi tika ietekmēti un kādus risinājumus saredz, lai mazinātu noziedzīgā nodarījuma sekas. Izlīguma procesu vada neitrāls izlīguma starpnieks (Valsts probācijas dienesta speciālists vai brīvprātīgais - apmācīts izlīguma starpnieks).
Ko nozīmē atjaunot taisnīgumu?
Viens no taisnīguma atjaunošanas pieeju pamatlicējiem, ASV kriminologs Hovards Zērs saka - tas ir process, kurā tiek iesaistīti visi, kuri tika ietekmēti konkrētā noziedzīgā nodarījumā. Tā ir iespēja kopīgi identificēt radītā kaitējuma sekas, izprast vajadzības un noteikt pienākumus, lai veicinātu dziedināšanu un, cik vien tas iespējams, mazinātu kaitējuma radītās sekas. Taisnīguma atjaunošanas procesam ir liels potenciāls - iedrošināt, sniegt atbalstu, un atdot kontroli pār situāciju un savu dzīvi noziegumos cietušajiem, kā arī sniegt iespēju pāršķirt savas dzīves drūmo lappusi un sākt dzīves stāstu no jauna. Katru gadu tiek gūta aizvien lielāka izpratne par to, kā taisnīguma atjaunošanas pieejas var nākt par labu noziegumos cietušajiem un likumpārkāpējiem. Dienesta ieviestās un īstenojamās taisnīguma atjaunošanas pieejas ir guvušas atzinību no Eiropas foruma taisnīguma atjaunošanai (European Forum for Restorative Justice).
2021. gada Izlīguma nedēļa tiek īstenota sadarbībā ar Eiropas forumu taisnīguma atjaunošanai, kuras ietvaros Dienests organizēs:
-
Diskusiju ar Circles Europe valdes priekšsēdētāju Riana Taylor un diskusiju par Atbildīguma un atbalsta apļu īstenošanas jautājumiem;
-
Filmas “Cik brūkleņu pasaulē? (How many lingonberries are there in the world?)” seanss sadarbībā ar biedrību “Mediācijas telpa” un diskusijas;
-
Semināru Valsts policijas koledžas kadetiem par taisnīguma atjaunošanas pieejām, izlīguma procesu un resocializāciju (organizēts sadarbībā ar Ieslodzījuma vietu pārvaldi);
-
Starpnieku dienu.
Izlīguma nedēļas ietvaros Dienesta teritoriālajās struktūrvienībās tiks organizētas diskusijas par izlīguma procesa organizēšanu Covid-19 pandēmijas apstākļos, tikšanās ar procesa virzītājiem par sadarbības veicināšanas jautājumiem, kā arī tiks organizēti miera apļi un citi pasākumi.
Visiem interesentiem ir iespēja piedalīties arī Eiropas foruma taisnīguma atjaunošanai organizētajos pasākumos, apmeklējot saiti: https://www.euforumrj.org/en/restorative-justice-week.