Jaunumi
Konferences foto

24. aprīlī, Rīgā, norisinājās Valsts probācijas dienesta (Dienesta) Eiropas Sociālā fonda Plus projekta “Atbalsts probācijas klientu resocializācijai” ietvaros organizētā konference “Savas laimes kalēji: probācijas klienti mainīgajā darba tirgū”, kas pulcēja vairāk nekā 100 dalībniekus – sabiedriskā darba devējus, sociālās uzņēmējdarbības pārstāvjus, valsts, pašvaldību un NVO pārstāvjus, brīvprātīgos līdzgaitniekus un Dienesta nodarbinātos.

Konferences galvenais mērķis bija veicināt probācijas klientu iekļaušanos darba tirgū un mazināt sabiedrībā valdošos stereotipus par cilvēkiem ar kriminālu pieredzi.onferencē izskanēja gan ekspertu prezentācijas, gan iedvesmas stāsti, kas apliecināja – ar atbalstu, uzticēšanos un iespējām ikvienam ir potenciāls kļūt par pilnvērtīgu sabiedrības locekli.

Cilvēks nav viņa pagātne, bet tas, ko viņš izvēlas darīt ar savu nākotni. Mūsu uzdevums ir palīdzēt, iedrošināt un noticēt un radīt priekšnosacījumus tam, lai varētu veidoties aktīvāka un sabiedrības procesos ieinteresētāka persona pēc soda izciešanas,” savā uzrunā uzsvēra Kristīne Ķipēna, Tieslietu ministrijas Kriminālsodu izpildes politikas nodaļas vadītāja​.

Svarīgu akcentu uz dažādības un iekļaušanas jautājumiem jauniešu atbalsta praksē sniedza arī Dr. Anna Broka, RSU docente un ViA HESPI pētniece. Savā uzrunā viņa analizēja, kā kopienas un institūcijas var veidot sadarbībā balstītu, elastīgu atbalsta sistēmu, kas stiprina jauniešu pašapziņu un sociālās prasmes. “Iekļaujoša vide nav labdarība – tā ir izvēle, kas balstās vērtībās. Mēs kā sabiedrība izvēlamies, cik atvērti esam pret dažādību,” norādīja Dr. Anna Broka.

 “Otra iespēja nav risks, bet ieguldījums – cilvēkā, sabiedrībā, nākotnē. Probācijas klients nav jāuzlūko kā problēma, bet kā resurss,” uzsvēra iedvesmas runātāja un uzņēmēja Vita Brakovska​.

Konferences laikā tika izcelti arī sociālās uzņēmējdarbības piemēri kā efektīvi starpposmi resocializācijas procesā. Tika prezentēti gan Latvijas, gan starptautiski modeļi, kuros bijušajiem likumpārkāpējiem dota iespēja sākt no jauna, iegūt prasmes un darba pieredzi.

Dalībnieki tika aicināti pārdomāt, ka katrs no mums – darba devējs, līdzcilvēks vai profesionālis – var aktīvi līdzdarboties, lai sniegtu  Dienesta klientam atbalstu, sekmētu nepieciešamo prasmju attīstību, uzklausītu un iedvesmotu.  Konferences gaitā tika uzsvērta kopienas un sabiedrības atbildība, veidojot iekļaujošu vidi cilvēkam, kas vēlas mainīt savu dzīvi un viņam būtu reāla iespēja to darīt. Noslēgumā izskanēja vienota pārliecība: nākotne sākas tad, kad kāds redz cilvēka potenciālu un tic viņa spējām vairāk nekā viņa pagātnei.