Jaunumi ESF
VPD vadītājs Imants Jurevičius uzrunā konferences dalībniekus

Šodien, 14. novembrī, Rīgā, norisinās Valsts probācijas dienesta desmitā konference, kas veltīta izaicinājumiem dzimumnoziegumu prevencijas un resocializācijas jomās. Šī gada konferences tēma ir "Tehnoloģijas un dzimumnoziegumi – riski un mūsu iespējas", un tā tiek organizēta projekta "Atbalsts probācijas klientu resocializācijai" ietvaros. Konferences mērķis ir veicināt darba ar personām, kuras veikušas seksuālo vardarbību, nozīmi un stiprināt iesaistīto speciālistu profesionālās kompetences un zināšanas.

Valsts probācijas dienesta vadītājs Imants Jurevičius atklāja konferenci, uzsverot nepieciešamību pēc efektīvas starpinstitūciju sadarbības, lai nodrošinātu drošību digitālajā vidē un sabiedrībā kopumā. "Lai preventīvi pasargātu potenciālos upurus no iespējamiem draudiem tehnoloģiju laikmetā, mūsu prioritātei jābūt sabiedrības izglītošanai un speciālistu kvalifikācijas celšanai," norādīja Jurevičius.

Konference apvieno nozares speciālistus un sadarbības partnerus, lai stiprinātu kopējo izpratni par jauniem izaicinājumiem un risinājumiem dzimumnoziegumu prevencijā. Konferencē tika analizētas dzimumnoziegumu tendences digitālajā vidē, sabiedrības un speciālistu loma šajos procesos, kā arī iespējami risinājumi, tostarp ārvalstu pieredze.

  • Konferences dalībnieki guva ieskatu Valsts probācijas dienesta vairāk nekā desmit gadu darba pieredzē ar personām, kuras veikušas noziegumus pret tikumību un dzimumneaizskaramību, ko sniedza Valsts probācijas dienesta ekspertes Sintija Stivriņa un Evija Burkovska.
  • Latvijas Drošāka interneta centra vadītāja Maija Katkovska iepazīstināja ar riskiem, ar kuriem bērni saskaras digitālajā vidē, un piedāvāja preventīvas metodes, lai mazinātu šos riskus.
  • Valsts policijas pārstāvis Maksims Lopato iepazīstināja ar policijas darbu, saskaroties ar dzimumnoziegumiem internetā.
  • Valsts probācijas dienesta pārstāvji Imants Mozers un Anvars Zavackis runāja par morālās panikas fenomenu, uzsverot mediju un ekspertu lomu, lai sabiedrībai sniegtu objektīvu un nepārspīlētu informāciju par noziegumiem.
  • Starp konferences starptautiskajiem viesiem bija Olivia Henry  un Julie Willis no Apvienotās Karalistes Cietumu un Probācijas dienesta. Ekspertes dalījās pieredzē par metodoloģiju "panākumu ritenis", ko izmanto personiskās izaugsmes, terapijas un rehabilitācijas procesos, lai ilgtermiņā strukturēti atbalstītu pozitīvas uzvedības maiņu un sekmētu attīstību konkrētās dzīves jomās, samazinot riskus atkārtota nozieguma izdarīšanā.
  • Savukārt organizācijas Stop IT Now! vadītājas Vicky Young prezentācija bija nozīmīgs papildinājums konferences dienaskārtībai, stiprinot Latvijas probācijas un resocializācijas sistēmas kapacitāti un ļaujot dalībniekiem iepazīties ar veiksmīgiem risinājumiem, kas var kalpot par iedvesmu līdzīgu programmu attīstībai Latvijā.

Konferences dalībnieki – speciālisti no Valsts probācijas dienesta, Ieslodzījuma vietu pārvaldes, Valsts policijas, Bērnu aizsardzības centra, Tieslietu ministrijas, Labklājības ministrijas, biedrības "Skalbes", Latvijas Drošāka interneta centra un centra "Dardedze" – diskutēja par aktuāliem jautājumiem un dalījās ar pieredzi, uzsverot sadarbības nepieciešamību starp valsts un nevalstiskajām organizācijām.

Konference sniedz platformu aktuālo tendenču analīzei, jaunas pieredzes apmaiņai un starptautiskas prakses iepazīšanai, īpaši uzsverot nepieciešamību uzlabot drošību bērniem gan tiešsaistē, gan reālajā vidē.