22. februārī, trīsdesmit trešo reizi Eiropas Savienības dalībvalstis atzīmē Eiropas dienu noziegumos cietušajiem. Tā ir iespēja pievērst uzmanību noziegumu upuriem un veicināt atbalsta pasākumu organizēšanu.
Eiropā katru gadu no vardarbības cieš 75 miljoni cilvēki. Latvijā šis jautājums ir ļoti aktuāls - katra trešā sieviete atzīst, ka ir piedzīvojusi fizisku vai seksuālu vardarbību vismaz reizi mūžā.
Lai nodrošinātu atbalstu noziegumos cietušajiem, Eiropas Parlaments un padome 2012. gada 25. oktobrī pieņēma Direktīvu 2012/29/ES, kas nosaka minimālos standartus noziegumos cietušo tiesībām, atbalstam un aizsardzībai. Šie standarti veicina saprotamus un praktiski piemērojamus atbalsta pasākumus.
Lai uzlabotu cietušo aizsardzību un atbalstu, kā arī informētību par pieejamajiem pakalpojumiem arī Latvijā tiek organizēti semināri un ekspertu diskusijas. Šie pasākumi piedāvā labās prakses piemērus un pētījumu rezultātus par atbalstu cietušajiem. Valsts probācijas dienests šā gada 23. februārī organizē ekspertu diskusiju "Cietušais noziedzīgā nodarījumā: iespējas atjaunot taisnīgumu". Diskusijā piedalīsies pārstāvji no Tieslietu ministrijas, Labklājības ministrijas, Tiesu administrācijas, Valsts policijas, krīžu un konsultāciju centra "Skalbes", Pusaudžu resursu centra, kā arī centra "Marta".
Diskusijā tiks aplūkotas šādas tēmas: cietušo direktīvas projekts un nacionālās aktivitātes šajā jomā, pakalpojumi, kas pieejami noziegumos cietušajiem, svarīgi aspekti saskarē ar noziegumos cietušajiem, juridiskās palīdzības iespējas un valsts kompensācijas cietušajiem, maznozīmīgu noziegumu sekas un cietušo iespējas atjaunot taisnīgumu, cietušo rehabilitācijas loma taisnīguma izjūtas atjaunošanā.
Profesionāļi, piedaloties šajā diskusijā par atbalstu cietušajiem, iegūs dziļāku un plašāku izpratni par esošajiem tiesību aktiem, standartiem un praksi attiecībā uz noziegumos cietušo tiesībām. Tas palīdzēs viņiem labāk saprast cietušo vajadzības, sniegt piemērotu atbalstu un pakalpojumus.
Mums visiem, gan gan profesionāļiem, gan sabiedrībai kopumā ir atbildība par sabiedrības veselību, drošību, savukārt cietušo atbalsta sistēmas izveide ir nozīmīgs solis šajā virzienā.