Piespiedu darbs kā soda mērs Latvijā pastāv jau vairāk kā 20 gadus un, saskaņā ar Valsts probācijas dienesta likumu un Latvijas Sodu izpildes kodeksu, piespiedu darbu izpildi organizē Valsts probācijas dienests. Piespiedu darbs ir viens no sabiedrībā izciešamajiem kriminālsodiem, kuru probācijas klients izcieš no mācībām vai pamatdarba brīvajā laikā savas dzīvesvietas apvidū, bez atlīdzības veicot sabiedriski derīgu darbu. Izvēlies kļūt par darba devēju piespiedu darba jomā un nodarbini probācijas klientus sabiedriski derīgos darbos.
Darba devējs var būt valsts vai pašvaldības iestāde, valsts vai pašvaldības kapitālsabiedrība vai aģentūra, biedrība, nodibinājums vai reliģiska organizācija. Uzticot darbu probācijas klientam, Tu iegūsti resursu – ietaupīts laiks un nauda, darbs izdarīts ātrāk.
Kādu darbu uzticēt probācijas klientam?
Jebkuru darbu atbilstoši probācijas klienta prasmēm, iemaņām un zināšanām. Tie var būt apkārtnes un telpu uzkopšanas darbi, dažādi remontdarbi, kā arī specifiskām zināšanām un prasmēm atbilstoši – atslēdznieks, elektriķis, IT jomas speciālists un citi. Strādājot piespiedu darbu, probācijas klients netiek izolēts no sabiedrības (ievietots cietumā), bet savu izdarīto noziegumu atlīdzina darot sabiedrībai un valstij nepieciešamos darbus. Tas ir taisnīgums – probācijas klientam tiek dota iespēja atstrādāt nodarīto noziedzīgo nodarījumu sabiedrības labā, saglabājot iespēju turpināt pamatdarbu vai mācības, un tiek ietaupīti valsts un pašvaldību finanšu līdzekļi.
Daži darba devēju pieredzes un pārdomu stāsti:
Biedrība “Tuvu” - Starp pozitīvajiem piemēriem vēlamies atzīmēt tieši klientus – vīriešus, kuriem uzticējām fiziski smagākus darbus, kur nebija nepieciešama īpaši augsta kvalitāte darba izpildē (piemēram, tranšejas rakšana).
Biedrība “Latvijas Mākslinieku savienība” (turpmāk – LMS) - Probācijas klienti LMS ir palīdzējuši veikt dažāda veida darbus – izstāžu zāļu uzraudzību, izstāžu iekārtošanu, lietvedības un arhīva lietu kārtošanu, telpu uzkopšanu, sīku remontdarbu veikšanu. Šo pienākumu izpildīšana ir ļoti palīdzējusi LMS ikdienas darbā. Sākotnēji visbiežāk klienti ir noslēgti sevī, bet iepazīstoties ar LMS radošo vidi, tie ar laiku kļūst komunikablāki un atvērtāki, jo mūsu savstarpējā sadarbība ir vērsta uz draudzīgu attieksmi un uzticēšanos. Pozitīvam piemēram minēšu puisi, ar mākslinieciskām interesēm. Viņš ļoti apzinīgi veica savus uzticētos darba pienākumus un ar lielu pietāti pret mākslu. Viņam pie mums ļoti patika. Puiša pienākumos bija palīdzēt veikt mākslas darbu krājuma inventarizāciju. Pēc mūsu veiksmīgās sadarbības, viņam radās vēl lielāka motivācija censties realizēt savu sapni, iestāties Latvijas Mākslas akadēmijā. Ceram, ka tas viņam arī izdosies”.
Biedrība "House of Hope" atceras vienu jaunieti, kurš bijis probācijas klients, tagad strādā biedrībā. Ir piemēri, kad jaunieši atsākuši mācības, atraduši labu darbu. Puse no piespiedu darba veicējiem sāka apmeklēt mūsu jauniešu centru, daļa no viņiem pat piedalījās biedrības rakstura stipendijas programmā "Hope21.
Nodibinājums “Fonds Agape” iesaistīja probācijas klientus dažādos remontdarbos, telpu un teritorijas labiekārtošanā, palīgdarbos bezmaksas ēdnīcā. Atsevišķi probācijas klienti veica transporta vadītāja pienākumus, lasīja lekcijas, strādāja ar ziedotājiem, atjaunoja Fonda mājaslapu, laboja tehniku, utt. Ņemot vērā to, ka esam labdarības organizācija un mums nav tik daudz līdzekļu, lai algotu strādniekus un speciālistus, probācijas klientu paveiktais ir liels ieguldījums Fonda darbībā”.
Latvijas kultūras akadēmija - Mēs cenšamies nodarbināt personas ar attiecīgajām iemaņām, piemeklējam kvalifikācijai un interesēm piemērotu darba apjomu un nodrošinām drošu darba vidi, bet neliekam uzsvaru uz izglītojošām aktivitātēm. Mums nav informācijas par probācijas klientu tālāko dzīvi. Tīri cilvēcīgi es ceru, ka mūsu sadarbības rezultātā vismaz daži spēj nostāties uz kājām un nepieļaut agrākās kļūdas.”
Lai uzzinātu vairāk, aicinām piedalīties vebinārā “Izvēle. Resurss. Taisnīgums.” 19.05.2021. pl. 10.00, kurā informēsim par to, kā notiek piespiedu darba organizēšana un atbildēsim uz jautājumiem.
Lai piedalītos vebinārā, aicinām reģistrēties šeit līdz 17.05.2021.
Saite dalībai vebinārā tiks nosūtīta uz Jūsu norādīto e-pastu 18.05.2021.